WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM

11 listopada to symboliczna data, Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym ustawą z kwietnia 1937 roku. Do czasu wybuchu II wojny światowej, święto obchodzono tylko dwa razy: w 1937 i 1938 roku.

Po wojnie Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to symboliczny Grób wszystkich bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.

 

Społeczność ZS w Wójcinie również włączyła się w uroczyste świętowanie 101 rocznicy odzyskania niepodległości.

8 listopada o godz. 1111 uczniowie i nauczyciele zebrali się na sali gimnastycznej, aby wspólnie zaśpiewać hymn narodowy. Następnie klasy: V, VII i VIII przedstawiły program artystyczny, który przypomniał wszystkim, w jaki sposób Polacy dążyli do odzyskania niepodległości. Informacje historyczne były przeplatane wierszami oraz pieśniami legionowymi. Delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicze w miejscu pamięci poświęconemu kierownikowi szkoły – Józefowi Ziemskiemu.

 

10 listopada, w niedzielę,  uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w mszy świętej
w intencji ojczyzny oraz w uroczystych powiatowych i gminnych obchodach Święta Niepodległości.
Złożono kwiaty i zapalono znicze pod pamiątkową tablicą upamiętniającą mieszkańców Wójcina, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Następnie uczestnicy obchodów przeszli do CKWWiA, gdzie uroczystość uświetnił występ dzieci pt. „Wolność- kocham i rozumiem”
oraz koncert orkiestry dętej z Dzietrzkowic.

Skip to content